Dodano: 2020.02.14

Jakiś czas temu, zdecydowałam się na powrót do mojego byłego pracodawcy. Została mi wtedy zaproponowana umowa na czas określony na okres 12 miesięcy, zaczynając od 1 czerwca 2013. Umowa ta następnie została przedłużona o 22 miesiące. Wiem, że od lutego 2016 roku weszły w życie nowe przepisy odnoszące się do maksymalnych okresów trwania i ilości podpisywanych umów o pracę na czas określony. Pomimo nowych przepisów, pracodawca zaoferował mi przedłużenie współpracy na podstawie takiego samego rodzaju umowy na kolejne 6 miesięcy. Dodatkowo zwróciłam uwagę na zapis w nowej umowie, dotyczący jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy zapisy tej umowy są zgodne
z prawem?

Umowa na czas określony
Jest to rodzaj umowy o pracę o charakterze terminowym. Oznacza to, że strony stosunku pracy (pracodawca i pracownik) podpisując umowę o pracę, z góry zakładają termin końca obowiązywania tej umowy.

W umowach na czas określony termin zakończenia współpracy można określić poprzez wskazanie:
  • daty kalendarzowej z której nadejściem umowa zostanie rozwiązana, np. 30 września 2019 roku,
  • okresu współpracy, np. 1 rok,
  • zdarzenia, którego zajście będzie podstawą rozwiązania umowy na czas określony. Zdarzenie określone w umowie musi mieć charakter pewny (bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia) oraz wystąpić z góry przewidzianym czasie, np. sezon wakacyjny.

    Więcej informacji znajdą Państwo w serwisie: www.poradnikpracownika.pl

Źródło informacji: www.poradnikpracownika.pl