W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jednak pracownik traci możliwość wystąpienia o dni na poszukiwanie pracy, jeśli pracodawca w okresie wypowiedzenia udzieli mu urlopu wypoczynkowego.
Dni na poszukiwanie pracy
Prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy przysługuje pracownikowi, jeżeli jednocześnie zostaną spełnione następujące warunki:
1. umowa o pracę musi zostać wypowiedziana ze strony pracodawcy – oznacza to,
że pracownik nie skorzysta ze zwolnienia na poszukiwanie pracy, jeżeli sam wypowiedział umowę lub do rozwiązania stosunku pracy doszło na podstawie porozumienia stron;
2. okres wypowiedzenia umowy o pracę musi wynosić minimum dwa tygodnie – czyli
dni wolne na poszukiwanie pracy otrzymają tylko pracownicy zatrudnieni na podstawie:
  umowy na czas nieokreślony,
  umowy na czas określony zawartej na okres przekraczający 6 miesięcy i zawierającej
w swej treści klauzulę o dopuszczalności wypowiedzenia,
  umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące.
Tylko w przypadku tych umów okres wypowiedzenia wynosi co najmniej dwa tygodnie;
3. wniosek o udzielenie dni wolnych na poszukiwanie pracy musi złożyć pracownik – jeśli
w trakcie okresu wypowiedzenia nie zwróci się z wnioskiem o udzielenie dni wolnych na poszukiwanie pracy, pracodawca nie ma obowiązku ich udzielania – art. 36 Ustawy Kodeks pracy (dalej jako kp).
Zwolnienie na poszukiwanie pracy przysługuje także, jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia do jednego miesiąca.
   
Więcej informacji znajdą Państwo w serwisie:
www.poradnikpracownika.pl
Źródło informacji: www.poradnikpracownika.pl