Dodano: 2020.01.24

"Pracuję w dużym zakładzie produkcyjnym od kilku lat. Nigdy żaden z członków załogi nie otrzymał od pracodawcy świadczenia urlopowego. Czy każdy pracownik może się starać o otrzymanie takiego wynagrodzenia? Czy świadczenie urlopowe jest wypłacane obowiązkowo przez każdego pracodawcę, czy można odmówić wypłaty?"
Jeszcze kilkanaście lat temu każdy większy zakład pracy posiadał własny ośrodek wczasowy, do którego wysyłał swoich pracowników na urlop wypoczynkowy. Dzisiaj raczej trudno znaleźć takiego pracodawcę, który pochwaliłby się własnym kurortem wypoczynkowym. Natomiast nadal istnieje obowiązek, aby wypłacić pracownikom świadczenie urlopowe. Jednak ten obowiązek muszą spełnić tylko określeni przedsiębiorcy w określonych sytuacjach.

Świadczenie urlopowe albo Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Wg. ustawy o Zakładkowym Funduszu Świadczeń Socjalnych art. 3, każdy pracodawca, który 1 stycznia zatrudnia mniej niż 50 pracowników, jest zwolniony z tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Alternatywą dla funduszu powinno być wypłacane świadczenie urlopowe.
W przypadku zakładów pracy zatrudniających więcej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty zobowiązane są do stworzenia ZFŚS, w związku z tym świadczenie urlopowe zostaje zastąpione dofinansowaniem do wypoczynku.
Zakłady pracy, które zatrudniają mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełen etat mogą zrezygnować zarówno z tworzenia ZFŚS, jak i wypłacania świadczenia urlopowego. Jednak muszą o tym powiadomić swoich pracowników najpóźniej do końca stycznia danego roku.
Zakłady budżetowe, mają obowiązek tworzenia ZFŚS bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.

    Więcej informacji znajdą Państwo w serwisie: www.poradnikpracownika.pl

Źródło informacji: www.poradnikpracownika.pl