Dodano: 2021.10.26



Koleżanki i Koledzy!
Ten tekst jest dość długi, jednakże bardzo Was proszę o przeczytanie go do końca.
Do graficznych prezentacji, mających przybliżyć nam Wszystkim pojęcie sporu zbiorowego warto włączyć informacje
o działaniach Porozumienia związków zawodowych, które dzieją się równolegle. Takim też, m.in. jest korespondencja do PRZEWODNICZĄCEGO SEJMOWEJ KOMISJI ADMINISTRACJI I SPRAW WEWNĘTRZNYCH - Pana Posła Wiesława Szczepańskiego.
Podkreślamy w nim, mówiąc jednym głosem, że głównym celem organizacji związkowych jest podniesienie średniego wynagrodzenia pracowników Policji do poziomu średniego wynagrodzenia w Krajowej Administracji Skarbowej, tj. o kwotę 2500 zł. Wszystkie Organizacje związkowe Porozumienia mówią o tym w Waszym imieniu, imieniu zrzeszonych pracowników i zapewniamy Was, że mamy świadomość Waszej frustracji, żalu, zniecierpliwienia. Ważne jest jednak i to, żeby te nastroje, tę naszą "biedę", dobrze poznała jak największa ilość decydentów. Niektórzy z nich otwierają już na nią oczy. Pamiętajcie - nasze środki pochodzą z budżetu i tylko stamtąd możemy je dostać! A budżet kto ustala? Sejm! Stąd bierze się potrzeba zastosowania również takich działań, o których w poniżej umieszczonym piśmie.
Mocno zdajemy też sobie sprawę ze skomplikowanych procedur, związanych z wchodzeniem w spór zbiorowy. Sygnalizujemy to w rozmowach między sobą, czy w naszej korespondencji. To jest dla nas wszystkich zupełnie nowe narzędzie walki i nowe doświadczenie. Wam staramy się ten proces wyjaśniać możliwie przystępnie, pokazując to tu, na Facebooku, jak i na naszej stronie internetowej.
Niektórzy pytają o sposób wchodzenia, nie rozumiejąc dlaczego spór z komendantami. Musimy ten proces przejść w taki sposób, ponieważ tego wymaga prawo. Zapewniam Was,
że obecnie organizacje związkowe, zrzeszone w Porozumieniu, cały czas pracują, sporządzając wszelkie niezbędne dokumenty, przeprowadzając głosowania uchwał, kontaktując się z pracownikami tych jednostek powiatowych, w których nie ma związków zawodowych, a które chciałyby być objęte sporem zbiorowym. Tam zbierane są podpisy załogi i sporządzane Wnioski. Dzieje się mnóstwo pracy, ale to skomplikowana procedura
i inaczej nie może być, jak tak, żeby nic nie zostało uchybione. Ta droga ma szansę przełożyć się na odczuwalne efekty dla pracowników, ale staramy się też nie zadeptywać innych ścieżek, np. takiej, jak tematyka poniższego pisma. Prowadzimy w niej retorykę uzasadnienia do postulatów i żądań pracowników Policji, której docelowym adresatem - mamy nadzieję - winno się stać Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Na koniec, jeszcze raz zachęcam wszystkich pracowników Policji do śledzenia stron internetowych, Facebook - owych naszej organizacji, czy zrzeszonych w Porozumieniu Organizacji Związkowych Reprezentujących Pracowników Policji. Dziękuję za przeczytanie tej informacji do końca i pozdrawiam Was wszystkich serdecznie.

Przewodnicząca WZZ NSZZ PP
w Radomiu
Anna Kwasiborska