Dodano: 2020.02.14

Pracownikowi przysługuje prawo powstrzymania się od wykonywania pracy zagrażającej życiu lub zdrowiu. Związane jest ono z pojawieniem się zagrożenia zewnętrznego, kiedy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana praca zagraża takim niebezpieczeństwem innym osobom. Pracownik może powstrzymać się
od wykonywania pracy także w związku
z zagrożeniem wewnętrznym, jeżeli jego stan psychofizyczny nie pozwala na bezpieczne wykonywanie pracy i stwarza tym zagrożenie dla innych osób.

Powstrzymanie się od pracy ze względu na zagrożenie zewnętrzne
Prawo powstrzymania się od wykonania pracy w razie wystąpienia zagrożenia zewnętrznego przysługuje pracownikowi zgodnie z art. 210 § 1 Ustawy Kodeks pracy – dalej kp – jeżeli zostaną spełnione łącznie przesłanki:
a) warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy,
b) warunki pracy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika albo wykonywana przez niego praca stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia innych osób.

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie warunków pracy zgodnych z przepisami i zasadami bhp. Warunki te nie mogą stwarzać zagrożenia dla zdrowia lub życia pracownika.

Aby móc powstrzymać się od wykonywania pracy, pracownik musi wykonywać ją w warunkach bezpośredniego zagrożenie dla zdrowia i życia. Prawo powstrzymania się od pracy przysługuje pracownikowi także w sytuacji, gdy wykonywana przez niego praca stwarza zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób.

    Więcej informacji znajdą Państwo w serwisie: www.poradnikpracownika.pl

Źródło informacji: www.poradnikpracownika.pl