Dodano: 2020.02.07

Urlop wypoczynkowy – dla pracownika okres odpoczynku od stresu i rutyny wykonywanej pracy, natomiast dla pracodawcy okres wzmożonych działań i napięcia związanego z koniecznością przejęcia zadań nieobecnego pracownika. Mimo jasnych przepisów pracy zdarza się, że pracodawcy ich nie przestrzegają. Często wymagają oni od pracowników rzeczy ocierających się o mobbing. Skracanie urlopów pracowniczych czy nakazywanie im zabierania do domu służbowych laptopów, czy telefonów na czas wypoczynku, to tylko niektóre z nieetycznych praktyk. Obowiązki pracownika mogą być zróżnicowane, gdyż wynikają z przepisów prawa, regulaminów zakładów pracy i podpisanych umów. Istnieją jednak czynności, których nie wolno wymagać od podwładnych. Kiedy pracodawca ma prawo żądać od pracownika pozostawania w stałym kontakcie w czasie urlopu? W jakich sytuacjach może odwołać podwładnego z urlopu? Przeczyta, obowiązki pracownika na urlopie wypoczynkowy!

Prawo do urlopu

Obowiązki pracownika na urlopie wypoczynkowym zależą w dużym stopniu od rodzaju wykonywanego zawodu. W profesjach takich jak strażak czy lekarz, nierzadko telefon wykonany do pracownika czy też skrócenie jego urlopu wraz z prośbą o stawienie się w zakładzie pracy, może uratować komuś życie. Jednakże w praktyce urlopy pracowników często zostają przerywane z o wiele bardziej błahych powodów.
Prawo do wypoczynku stanowi nadrzędne prawo każdego obywatela wynikające wprost z Konstytucji RP. Szczegółowo zostało uregulowane w art. 152 i nast. Ustawy Kodeks pracy. Dodatkowo na omawiane uprawnienie mogą mieć wpływ zakładowy lub ponadzakładowy układ zbiorowy pracy oraz regulamin pracy. Może się zdarzyć, że będą one regulować wymiar wypoczynku w sposób korzystniejszy dla pracowników, aniżeli wynika to z przepisów kp.
Urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem każdego pracownika zdefiniowanym jako coroczny, płatny, nieprzerwany okres zwolnienia pracownika od obowiązku świadczenia pracy w danym zakładzie pracy, przysługujący pracownikowi w celu wypoczynku i regeneracji sił, w wymiarze określonym przepisami prawa pracy i w czasie ustalonym przez pracodawcę.

    Więcej informacji znajdą Państwo w serwisie: www.poradnikpracownika.pl

Źródło informacji: www.poradnikpracownika.pl