Dodano: 2020.01.31

Niektóre wydarzenia w życiu każdego człowieka wymagają dnia wolnego od pracy. Te najważniejsze, jak narodziny dziecka, ślub czy śmierć bliskiej osoby uprawniają do otrzymania dodatkowego, płatnego dnia wolnego. Na jakich zasadach można udzielić urlop okolicznościowy?

Zasady udzielenia urlopu okolicznościowego
Zgodnie z § 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, podwładnemu przysługuje płatny urlop ze względu na ważne wydarzenia w życiu. Jak sama nazwa wskazuje, może być wykorzystany jedynie w wyniku zaistnienia sytuacji, które do niego uprawniają.
Podwładny ma obowiązek poinformować pracodawcę z wyprzedzeniem o skorzystaniu z urlopu okolicznościowego, chyba że było to wydarzenie nagłe, jak śmierć bliskiego. W takim przypadku pracownik musi powiadomić przełożonego jak najszybciej, najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy.
Pracownik podczas składania wniosku o przyznanie urlopu okolicznościowego ma obowiązek przedstawić odpowiednią dokumentację - np. akt zgonu. Jeżeli nie jest to możliwe wcześniej, podwładny musi uzupełnić formalności wtedy, kiedy otrzyma wymagane dokumenty. W przypadku wzięcia opieki nie trzeba przedstawiać dodatkowej dokumentacji.

    Więcej informacji znajdą Państwo w serwisie: www.poradnikprzedsiebiorcy.pl

Źródło informacji: www.poradnikprzedsiebiorcy.pl