Dodano: 2020.01.24

"Obecnie nie jestem nigdzie zatrudniona, a spodziewam się dziecka. Czy w przypadku, gdy nie opłacam żadnych składek i nie mam prawa do zasiłku macierzyńskiego, mogę otrzymać świadczenie rodzicielskie?"

Świadczenie rodzicielskie jest przyznawane w formie pieniężnej rodzicom dziecka, którzy nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego. Prawo do tego świadczenia jest uregulowane Ustawą o świadczeniach rodzinnych. Kto może otrzymać to świadczenie i jak się o nie ubiegać? Odpowiadamy poniżej.

Komu przysługuje świadczenie rodzicielskie?
Świadczenie rodzicielskie, inaczej zwane kosiniakowym jest stosunkowo nową formą wsparcia, które ma na celu w głównej mierze wsparcie finansowe rodziców, którzy nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego. Do grona tych osób można zaliczyć studentów, osoby bezrobotne czy osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych, które nie opłacają składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. O przyznanie świadczenia będą mogły również ubiegać się osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeżeli nie będą pobierały zasiłku macierzyńskiego. Kosiniakowe obowiązuje od 2016 roku i zgodnie z art. 17c.1 przysługuje:
  • matce dziecka,
  • ojcu dziecka, w przypadku:

    Więcej informacji znajdą Państwo w serwisie: www.poradnikpracownika.pl

Źródło informacji: www.poradnikpracownika.pl